Про зубні пасти

Зубні пасти повинні добре видаляти м’який зубний наліт, залишки їжі; бути приємними на смак, володіти хорошою дезодоруючою і освіжаючою дією і не мати побічних ефектів: подразнюючої чи алергенної.Основними компонентами зубних паст є абразивні, гелеобразуючі і пінообразуючі речовини, а також аромати, барвники і речовини, що поліпшують смакові якості пасти. Ефективність чищення зубів залежить від абразивних компонентів паст, які забезпечують очищаючу і поліруючу дію. Абразивні речовини реагують з неорганічними сполуками емалі зуба. У зв’язку з цим, поряд з класичним абразивним з’єднанням – крейдою, широко використовують дигідрат дикальційфосфат, моногідрат дикальційфосфат, безводний дикальційфосфат, трикальційфосфат, пірофосфат кальцію, нерозчинний метафосфат натрію, гідроокис алюмінію, двоокис кремнію, силікат цирконію, полімерні сполуки метилметакрилату. Часто застосовують не одну абразивну речовину, а суміш двох компонентів, наприклад, крейди і дикальційфосфат, крейди та гідроксиду алюмінію, дигидрату дикальційфосфат і безводного дикальційфосфату і ін.

Кожне абразивне з’єднання має певну ступінь дисперсності, твердість, значення рН, від яких залежать абразивна здатність і лужність отриманих на їх основі паст. При розробці рецептур вибір абразиву залежить від властивостей і призначення зубних паст.

Стабільність складу паст, їх консистенція обумовлюються фізико-хімічними властивостями, як абразивних речовин, так і в значній мірі гидроколлоїдівв, які можуть бути натуральними і синтетичними. Серед натуральних гидроколлоїдів найбільше зустрічаються продукти з морських водоростей, альгінату і каррагенату натрію, плодів і соків. Серед синтетичних гідроколоїдів широке застосування знаходять похідні целюлози, бавовни або деревини – натрійкарбоксиметилцеллюлозу, етиловий і метиловий ефіри целюлози.

Поліспирти – гліцерин, поліетиленгліколь – застосовують в складі зубних паст для отримання пластичної, однорідної маси, яка легко видавлюється з туби. Ці спирти сприяють збереженню вологи в пасті при зберіганні, підвищують температуру замерзання, збільшують утворення при чищенні зубів піни, покращують смакові якості пасти.З пінообразуючих речовин в зубних пастах використовують поверхнево-активні речовини, такі як алізаринове масло, лаурилсульфат натрію, натрійлаурілсаркозінат і натрієву сіль, таурід жирних кислот. Компоненти зубної пасти повинні бути нешкідливими, не чинити на слизову порожнину рота дратівної дії і мати високу пінообразуючу здатністю.

Останнім часом знайшли застосування гелевидні зубні пасти, отримані на основі сполук окису кремнію і мають високу пінообразуючу здатністю. Гелеві пасти приємні на смак, мають різне забарвлення за рахунок додавання барвників, однак очищаюча здатність деяких з цих паст нижча, ніж паст, що містять крейдову основу або дикальційфосфат.

Зубні пасти можуть містити біологічно активні компоненти, що робить можливим їх використання в якості основних засобів профілактики карієсу зубів і хвороб пародонту.

Наймасовішим лікувально-профілактичним засобом є фторидмісткі зубні пасти. Ці пасти рекомендуються дітям і дорослим для профілактики карієсу зубів. Як протикаріозні добавки до складу зубних паст вводять фториди натрію і олова, монофторфосфат, підкислений фосфатами фтористий натрій, а останнім часом і органічні сполуки фтору (амінофторидом).

Фториди збільшують резистентність зубів до кислот, що утворюються мікроорганізмами зубного нальоту, посилюють ремінералізацію емалі і пригнічують метаболізм мікроорганізмів нальоту. Встановлено, що неодмінною умовою для профілактики карієсу є наявність активного (незв’язаного) іона фтору.

Для зниження кількості зубного нальоту і пригнічення росту кристалів зубного каменю в зубні пасти включають такі компоненти, як триклозан, який має антибактеріальну дію на грампозитивні і грамнегативні бактерії, і кополімер, що сприяє пролонгованим діям триклозану протягом 12 годин після чистки зубів.Надходження фториду в емаль зубів збільшує її резистентність до кислотної демінералізації за рахунок утворення більш стійких до розчинення структур. Для повної мінералізації твердих тканин зуба і підвищення їх резистентності до карієсу крім фторидів необхідні і інші неорганічні елементи. Зубні пасти, які містять в своєму складі фосфати калію, натрію, гліцерофосфат кальцію і натрію, глюконат кальцію, окис цинку, мають виражену протикаріозну дію. Подібний ефект мають зубні пасти, що містять похідні хітину і хітозану, які володіють спорідненістю до білків.

Компоненти, що входять до складу деяких зубних паст, такі як ремодент 3%, гліцерофосфат кальцію 0,13%, синтетичний гідроксиапатит (від 2% до 17%) сприяють зменшенню підвищеної чутливості емалі за рахунок закриття вхідних отворів дентинних канальців. Застосування лікувальних зубних паст є простою і доступною формою попередження і лікування хвороб пародонту. До їх складу вводять біологічно активні речовини: ферменти, вітаміни, мікроелементи, солі, антисептики, лікарські трави.

Протизапальну дію надають зубні пасти з добавками препаратів на основі лікарських трав: ромашки, звіробою, гвоздики, деревію, аїру болотного, календули, шавлії, екстракту кореня женьшеню. Зубні пасти, які містять екстракт лаванди, надають помірну бактерицидну дію на стрептококи та стафілококи і виражену дію – на гриби Candida albicans.

Для прискорення регенеративних процесів слизової оболонки в зубні пасти вводять біологічно активні компоненти – ферменти, масляні розчини вітамінів А і Е, каротолін.

Останнім часом широко використовуються лікувально-профілактичні зубні пасти, що сприяють зменшенню кровоточивості ясен, що володіють слабким знеболюючим, вираженим протизапальним і регенеративним ефектом. До складу таких паст входять кілька лікарських рослин. Наприклад, шавлія, м’ята перцева, ромашка, ехінацея, мирра і ратанія; комплексна суміш, що поєднує хлорофіл, вітамін Е і екстракти лікарських рослин.