Абсцес

Абсцес – обмежене скупчення гною в тканинах, що виникає при запаленні.

У щелепно-ліцевій ділянці, як правило, абсцес є наслідком ускладненого захворювання зубів. Причиною абсцесу також можуть бути фурункул, ангіна, пошкодження шкіри або слизової оболонки порожнини рота, занесення в тканини бактерій шприцом при знеболюванні та ін. Абсцес може утворитися і в результаті занесення інфекції струмом крові або лімфи при загальних інфекційних захворюваннях (грип та ін.).

Симптоми

Зазвичай абсцесу передує зубний біль, характерний для періодонтиту. Він з’являється в області певного зуба, прикушування на який викликає посилення больового відчуття. Незабаром з’являється припухлість м’яких тканин і ущільнення, хворобливе при пальпації. Якщо абсцес розвивається під слизовою оболонкою порожнини рота, при огляді видно її почервоніння. При розташуванні абсцесу ближче до шкіри (обличчя і підщелепної області) картина аналогічна. Прогресування гнійного процесу супроводжується погіршенням загального стану, підвищенням температури тіла, порушенням апетиту, сну. Для видалення вогнища інфекції у хворого зуба, а головне для попередження поширення її на навколишню тканину і область необхідне оперативне розкриття гнійника лікарем. В іншому випадку не виключена можливість переростання обмеженого запалення в «розлите» з переходом його у флегмону.
Розвиток абсцесу може привести до прориву гною назовні або в порожнину рота. Закінчення гною знімає гострі явища, стихає або зникає біль, відновлюються нормальні контури обличчя або слизової порожнини рота, стабілізується загальне самопочуття. Такий результат не повинен заспокоювати, так як процес триває, але вже в хронічній стадії. Надалі він може загостритися, а це – виділення гною з норицевого ходу з неприємним запахом з рота, сенсибілізація організму токсичними продуктами розпаду.

Лікування.

Швидкість розвитку процесу дає підставу настійно рекомендувати не відкладати звернення до стоматолога, щоб уникнути розвитку більш серйозних ускладнень. До цього, як міри полегшеного характеру, можна використовувати знеболюючі, полоскання порожнини рота злегка теплим содовим розчином (1 чайна ложка соди + щіпка солі на склянку води).
Прийом антибіотиків та інших сильних засобів без призначення не рекомендується.