Зубний біль

Зубний біль – неприємне, а часто нестерпне відчуття, викликане роздратуванням чутливих нервів. В ролі причин зубного болю може бути удар, опік, укол, запалення нервових закінчень зуба, травма та ін. Зубний біль зазвичай є проявом захворювання зуба.

При порушенні цілісності твердих тканин зуба (емалі, дентину) зубний біль виникає тільки при прийомі холодної або гарячої води, кислої або солодкої їжі. З видаленням цих подразників (полоскання порожнини рота теплою водою) – зубний біль припиняється. У тих випадках, коли зубний біль виникає самостійно, часто посилюється ночами і розповсюджується на навколишню зубну область, набуваючи розлитий характер, слід вважати, що мова йде про виникнення гострого запалення м’яких тканин, що знаходяться всередині зуба – пульпи зуба. При цьому зубний біль буває тривалої і часто болісною.

Не можна припинити зубний біль на тривалий період часу шляхом прийому знеболюючих – анальгін і т.д. – навіть у великих дозах. Також помилкові рекомендації по введенню в порожнину хворого зуба різних засобів (спирт, анальгін, аспірин та ін.). Найбільше, чого можна досягти – трохи понизити інтенсивність зубного болю.

Можливо, що зубний біль сам по собі зменшиться або припиниться, коли деструктивні явища зруйнують перемичку між каріозної порожниною і пульпарной камерою зуба. При цьому гострий період запалення пульпи переходить в хронічну стадію, що і супроводжується стихання або зникненням болю. Однак хвороботворні ураження тривають, поширюючись на всю зубну м’якоть, включаючи пульпу в каналах коріння зуба, а потім і на навколишні його тканини. Перехід гнійного запалення за межі зуба носить назву гострого періодонтиту. При цьому болюче відчуття характеризується самостійним виникненням, точною локалізацією в області зуба, дотик до нього, тим більше постукування викликають різке посилення болю. Знеболюючими засобами можна її зменшити і навіть зняти. Але розраховувати на лікування без участі стоматолога не можна, воно необхідне, причому в найближчі дні для попередження можливих важких ускладнень – абсцесу, флегмони, остеомієліту. Таким чином, будучи найбільш частим сигналом, що свідчить про захворювання зуба, зубний біль в той же час може бути і результатом травми, коли відкол частини коронки оголює зубну м’якоть (пульпу), багату нервовими закінченнями. Найменший дотик до неї викликає гострий біль. Допомогу при цьому може надати тільки стоматолог.

Слід мати на увазі, що створювати враження зубного болю може пухлина щелепи, запалення гайморової пазухи, нервів, захворювання центральної нервової системи. Тому біль в зубощелепній області повинна бути оцінена лікарем для виявлення її причини і не розглядатися тільки як зубна.