Правила користування та адаптація до знімних протезів

Що таке знімний протез?

Знімний протез є стороннім тілом, і по-різному впливає на органи порожнини рота, представляючи собою подразник. Звикання (адаптація) до знімного протезу відбувається поступово, протягом проміжку часу (від 10-ти до 60-ти днів). Першорядне значення в адаптації має психологічний настрій пацієнта, його бажання, а також його знання і розуміння процесів, що відбуваються з ним під час звикання до протезів.

Як навчитися ним користуватися?

Пацієнт повинен самостійно навчитися накладати і знімати протез. Це можна зробити перед дзеркалом. Протягом першого тижня користування протезами краще на ніч їх не знімати, так як уві сні полегшується і згладжується процес адаптації до протезів. Після закінчення цього терміну протези на час сну необхідно знімати для відновлення трофічних процесів в тканинах протезного ложа і нормалізації властивостей базисного матеріалу.

У разі виникнення будь-яких незвичних і незрозумілих відчуттів пацієнт зобов’язаний відразу ж звернутися до лікаря. При наявності хворобливих відчуттів, характерних для травми слизової оболонки, пацієнт може зняти протез, але за три години до візиту до лікаря повинен надіти його знову, щоб травмовану ділянку протезного ложа було видно. Тільки лікар має право вносити зміни в протез (коригувати, прішліфовувати чи  змінювати кордони).

Що можна їсти?

Вживати в їжу в період адаптації до знімних протезів можна всі харчові продукти, за винятком особливо твердих (горіхи, льодяникові цукерки, сухарі) і високов’язкі (м’якуш свіжого хліба, цукерки типу «Ірис», в’язкі каші). Починати краще з нев’язких і не дуже твердих продуктів. Ідеальним варіантом є порізані дольками яблука чи груші. З одного боку, вони мають достатню жорсткість, щоб розвинути навички жування протезами, а з іншого – цілком податливі, щоб не викликати травму слизової оболонки базисом протеза.

Чи може змінитися мова?

Для швидкої фонетичної адаптації необхідно якомога довше і більше говорити.
Корисно читання вголос газети, журнали, декламація віршів, скоромовок.

Як правильно доглядати за протезом?

Знімний протез вимагає особливого догляду і уваги. Гігієнічний догляд за протезом необхідний після кожного прийому їжі і, в обов’язковому порядку, перед сном. Щодня протез потрібно чистити спеціальними щітками із застосуванням мілкоабразивної зубної пасти. Очищення знімного зубного протеза буде більш ефективним при використанні спеціальних засобів для чищення (Corega, Flexi-Clean, Val-Clean). Протези, виготовлені з нейлону, поліпропілену, поліоксиметілену забороняється чистити будь-якими видами щіток, а рекомендується тільки ретельне промивання водою, температура якої не повинна перевищувати 40С.

Які є додаткові кошти для фіксації протеза?

На сьогодні відомо багато засобів для поліпшення фіксації знімних протезів. Вони істотно підвищують ефективність фіксації знімних протезів при несприятливих анатомо-фізіологічних умовах для фіксації. Випускаються ці засоби у вигляді порошків, кремів, гелів, бальзамів, паст, які фіксують прокладки. (Підбираються індивідуально, продаються в аптеках).

Як зберігати протез?

Зберігати знімні протези, а також піддавати їх очищенню за допомогою гігієнічних засобів краще в спеціально розробленому для цієї мети поліпропіленовому контейнері. Необхідно акцентувати увагу на те, що знімні зубні протези необхідно зберігати в місцях, недоступних для домашніх тварин, так як їх дуже приваблює можливість поласувати протезами!

Яка гарантія на знімний протез?

Гарантійний термін служби знімного зубного протезу встановлюється з дня закінчення протезування та фіксації протеза в порожнині рота, і становить 12 місяців. Термін користування знімним зубним протезом встановлюється з дня закінчення протезування та фіксації протеза в порожнині рота, і становить 36 місяців.