Кому потрібне ортодонтичне лікування

Дуже рівні зуби є не у кожної людини. Насправді у багатьох людей зуби ростуть дуже щільно один до одного. Зуби, що занадто щільно стоять один до одного можуть стати причиною нерівномірного зносу поверхонь або проблем прикусу, що в майбутньому може привести до ускладнень. Крім того, правильне чищення таких зубів може бути затруднено, що робить їх уразливими до руйнування і захворювань ясен.

Хоча ортодонтичне лікування найбільш часто проводиться в дитинстві чи в підлітковому віці (починаючи приблизно з восьми років), в даний час все більше число дорослих теж вибирають це лікування.

Скільки часу займає це лікування?

Тривалість лікування різна, хоча для його завершення може знадобитися від 12 до 24 місяців. У дорослих лікування може відняти трохи більше часу, тому що вже зупинився ріст кісток щелеп. Однак в якому б віці ви не були, підтримка здоров’я зубів і ясен в період ортодонтичного лікування сприяє своєчасному закінченню курсу лікування.

Як виправити прикус?

Методика виправлення неправильного прикусу проста і складна водночас. Суть її зводиться до примусового, дуже повільного переміщення зубів в межах зубного ряду до їх анатомічно-оптимального розташуванню. Для цього застосовуються два основних види ортодонтичних конструкцій: знімні апарати (пластинки) і незнімні (в побуті так звані брекет-системи).

Пластинки – знімні апарати – в залежності від цілей корекції і конструкції, можуть носитися 24 години на добу або тільки в нічний час. Застосування пластинок нормалізує функції м’язів щелепно-лицьового комплексу, і, як наслідок, призводить до зміни положення окремих зубів, ширини ньоба, форми щелепних кісток і т.д. Але вони є недостатньо точним інструментом, дія їх досить обмежена, тому і результати лікування часто спірні.

Власне, пошук вирішення цих проблем і привів до появи і розвитку незнімної ортодонтичної апаратури, що дозволяє скорегувати положення і співвідношення зубних рядів з необхідною точністю.

Брекет-система являє собою ряд замків (брекетів), з’єднаних ортодонтичною дугою зі спеціального матеріалу – нітінолу (нікелід титану), які фіксуються на поверхні зубів.

Дуга має пам’ять форми – як би її не зігнули, вона прагне повернутися до первинного стану. Тобто, якщо її виготовити по формі правильного для конкретного пацієнта зубного ряду, то, будучи зігнутою і протягнутою через брекети, вона буде «згадувати», якою була, і таким чином сама (без постійних активацій) «підтягне» зуби в рівний ряд.

Брекети зазвичай застосовують для дітей після того, як всі молочні зуби зміняться постійними, але їх можна використовувати в будь-якому, навіть дорослому, віці.

Якою б важкою деформація зубних рядів не була, брекет-система корегує її за один-два роки. Правда, в особливо складних випадках часу може знадобитися трохи більше.

Якими бувають брекет-системи?

Найбільш поширеними є металеві брекет-системи.

Власне, з них все і почалося. Спочатку вони були досить громіздкими і помітними, що створювало пацієнтам ряд і фізіологічних, і емоційних проблем. З розвитком ортодонтії їх зовнішній вигляд змінювався в бік полегшення і зменшення, але в той же час вчені-медики вели розробку брекетів з альтернативних матеріалів.
Так з’явилися пластикові брекети. З естетичної точки зору вони істотно вигравали в порівнянні з металевими конструкціями. Але пластмаса все ж недосконалий матеріал – при всіх перевагах є і недоліки: з часом знижується міцність конструкції, пластмаса може фарбуватися харчовими барвниками, що псує зовнішній вигляд. Звичайно, такі брекети (правда, дещо вдосконалені за рахунок зміцнення металом важливих вузлів) ще використовуються сьогодні в деяких клініках, але основна їхня перевага – в невисокій ціні. За всіма іншими параметрами вони беззастережно поступаються іншим видам сучасних брекет-систем, до яких відносяться

Керамічні та «сапфірові» брекети.

Технології, що застосовуються при створенні керамічних і «сапфірових» брекетів, аналогічні технологіям, застосовуваними при створенні металокерамічних або керамічних зубних коронок. «Сапфірові» брекети, як і керамічні, виготовляються з похідних сполук кремнію. Один від одного їх відрізняє тільки технологія термообробки. Назва «сапфірові» введено компанією-виробником як маркетинговий хід (за складом ці брекети нічого спільного з сапфірами – справжніми або штучними – не мають). Від звичайних керамічних брекетів «сапфірові» відрізняють підвищена міцність і чудові естетичні показники.

Коефіцієнт заломлення світла у «сапфірових» брекетів такий же, як у слини, а це значить, що вони будуть майже непомітні для оточуючих. Але і керамічні, і «сапфірові» брекети досить крихкі. Тому використання брекетів цих типів вимагає від лікаря філігранної роботи, а від пацієнта – обережності в поводженні з ними.

Крім вже описаних відмінностей за технологіями виготовлення і використовуваних матеріалів, брекет-системи діляться в залежності від місця розташування в порожнині рота на вестибулярні (розташовані з зовнішньої сторони зубного ряду і помітні зовні) і лінгвальні (розташовані з язикової (лингвальної) сторони зубного ряду і непомітні).

Лінгвальні брекет-системи рекомендується застосовувати у дорослих. Все-таки підліток або дитина виглядає з брекетами більш доречно, ніж дорослий… Правда, лінгвальні брекети (в порівнянні з вестибулярними) створюють на початку лікування незначний дискомфорт, до них потрібно звикання (до 7-10 днів). Проте, лінгвальні системи – рішення проблем безлічі людей, які відмовляються від ортодонтичного лікування через зовнішній вигляд традиційних конструкцій.

Важливо, що лінгвальні брекет-системи іноді можуть бути набагато ефективніші, порівняно з вестибулярними, скорочуючи час лікування. Найбільш яскравим прикладом може служити так званий «глибокий прикус».

Як правильно чистити зуби при наявності брекетів?

В процесі лікування фіксовані на зубах брекети або знімний апарат можуть поступово повернути зубам правильне положення в порожнині рота. Тип використовуваних брекетів визначає режим щоденного догляду за порожниною рота:

Фіксовані на зубах брекети: чищення зубів і ясен

Перш за все, ретельне видалення нальоту з поверхні зубів і уздовж лінії ясен в період носіння брекетів може бути ускладнене. Але вам слід проявити терпіння: трохи попрактикуватися і це стає більш легким завданням.

Нижче викладені деякі поради по правильному чищенню зубів і ясен в такій ситуації:

 • Розмістіть щітку під кутом 45 ° до ясен.
 • При чищенні короткими рухами вперед-назад м’яко натискайте, чистіть кожен зуб окремо протягом приблизно 10 секунд.
 • Тими ж рухами пройдіться по всіх внутрішніх і зовнішніх поверхнях зубів. Не забувайте чистити жувальні поверхні зубів, а також переконайтеся, що щітка дістає до самих крайніх задніх зубів.
 • Закінчуйте догляд за порожниною рота, почистивши навколо брекетів, причому спочатку зверху вниз, а потім знизу вгору.
  Чистіть акуратно, намагаючись не зламати і не погнути брекети або дріт

Знімні апарати: чистка зубів і ясен

Цей спосіб більш простий: вийнявши апарат з ротової порожнини, можна чистити зуби щіткою або ниткою так, як ви зазвичай це робите. Однак важливо робити такі додаткові заходи:

 • Переконайтеся, що ви ретельно вичистили поверхню ясен, яка знаходиться під апаратом. Зокрема, це стосується неба, якщо ви носите апарат на верхньому ряді зубів
 • За допомогою зубної щітки і пасти вичистіть апарат, а потім ретельно промийте його водою

Як використовувати зубну нитку при наявності фіксованих на зубах брекетів?Попросіть стоматолога або ортодонта показати вам, як потрібно чистити навколо брекетів:

 • Візьміть «протягуєму зубну нитку» з жорстким кінцем, яка протягується через кожний міжзубний простір, при цьому тягнеться над дротом верхнього ряду зубів і під дротом нижнього ряду
 • Простягніть зубну нитку навколо кожного зуба у вигляді букви «С» і м’яко рухайте нею вгору-вниз по поверхні кожного зуба, включаючи ділянку під яснами. У міру переходу від одного зуба до іншого відмотуємо новий відрізок зубної нитки
Чи існують спеціальні засоби, розроблені для застосування при брекетах?

Ортодонт порекомендує сполучення засобів гігієни порожнини рота, які використовуються в домашніх умовах, щоб допомогти вам добитися максимальних результатів від щоденних процедур.

Деякі спеціальні засоби описані нижче:
 • Ортодонтичні зубні щітки: це такі щітки, як зубна щітка Oral-B Orthodontic Toothbrush, у якої щетина підстрижена у вигляді букви «V» для чищення вище і нижче брекетів із дротом.
 • Спеціальні зубні нитки: Фіксовані на зубах брекети заважають здійснювати чистку звичайними способами. Щоб уникнути труднощів використовуйте протягуєму зубну нитку, наприклад, модель Oral-B SuperFloss®. Вона унікальна, тому що кожен відрізок нитки має три частини: негнучкий кінець, який дозволяє протягувати нитку між зубами, а також над і під дротом брекетів, що абсорбує частину для чищення широкого міжзубного простору і звичайну частину для чищення звичайних або вузьких міжзубних просторів. Абсорбуюча частина зубної нитки може бути просякнута зубною пастою, фтористим з’єднанням або антибактеріальним засобом.
 • Міжзубні щітки-йоржики: вони мають дуже маленькі головки з тонкими щетинками, чудово чистять під дротом і між зубами
 • Модель Oral-B Interdental Brush System – це комплект з ручки і двох головок одноразового використання. Необхідно просто замінити насадку, коли знос щетинок стане помітний. А для чищення між зубами, коли ви знаходитесь в дорозі, ідеально підійде маленька компактна модель Oral-B, поміщається в гаманець або в кишеню (з футляром, щоб упаковувати її, коли ви відправляєтеся в дорогу).